Sık Sorulan Sorular
 

Hydroseeding Nedir?


Hydroseeding, peyzaj, erozyon kontrol, düzenli depolama, spor sahaları ve çeşitli saha çalışmalarında kullanılan hızlı, uygun maliyetli , yüksek kaliteli çim ve çayır alanlar oluşturmak amacı ile geliştirilmiş bir yöntemdir. Hydroseeding, tohum, gübre, malç ve yapıştırıcı gibi malzemelerin su ile birlikte hydromulcher  tankı içerisinde karıştırılması ile oluşan malzemenin hortumla toprak yüzeyine püskürtülmesi yolu ile yapılmaktadır. Kullanılan malzemeler ve karışım oranları arazinin topoğrafik  yapısına, ekolojisine, toprak yapısına, iklimine ve kullanım amacına göre belirlenmektedir.

Hydroseeding karışımı her türlü tohum için koruyucu örtü ,karışımın kendi arasında ve toprakla tutunmasını sağlayan yapıştırıcı, toprağı tohum için yaşanabilir hale getirecek, tohum için her türlü yarayışlı formda gübreler, besin elementleri,enzimler,hormonlar,su tutucular,ph düzenleyiciler, yumuşaklaştırıcılar, denizyosunu, hümik asit, bio karışımlar (yararlı mikroplar, enzimler, toprak bakterileri ), bio karışımların beslenmesini ve aktivasyonlarını sağlayacak besin elementleri ve çimlenme için bio uyarıcılar içermektedir.

Toprak üstü otsu vejetasyon teşkilinde sorun  tanımayan bu teknoloji büyük miktarda mühendislik ve teknik destek gerektirmektedir. Her uygulamayı etkileyen onlarca faktör (toprak, coğrafya, iklim, çevresel baskı, rüzgar, kullanım amacı gibi) için uzman yardımı alınmalı, doğru uygulama metotları belirlenmeli ve doğru karışım reçeteleri hazırlatılmalıdır.

Hydroseeding  teknik bir konudur ve  eğitiminin alınması gerekmektedir. Her karıştırılan malzemenin püskürtülmesi hydroseeding  değildir. HYDROSEEDİNG ; uygulamaya esas olacak her türlü ön çalışmaların ardından belirlenecek karışım sarf malzeme oranlarıyla, yine belirlenecek uygulama tekniğiyle bir plan ve programlar bütünüdür. Ölçümlenebilen verilerle, ölçümlenebilen sonuçların alınabildiği yeşil çevre mühendisliğidir. Bu çalışma uygulanacak tohum karışımının seçiminden başlayarak; uygulama yöntemine, uygulama  tabakasının kalınlığına, sulama periyotlarının belirlenmesine, programlanan uygulama hızına ve uygulamadan 21-28 gün sonraki beklenen gözlem incelemelerine kadar devam eden bir süreçtir.

Hydroseeding , doğru malzemeyi ,doğru kullanım oranlarıyla , doğru uygulama yöntemleriyle ve doğru hydro-mulcher la uygulama mühendisliğidir.


« Diğer Sorular