Sık Sorulan Sorular
 

Hydroseeding Uygulama Avantajları


Tüm ekim yöntemlerinin amacı güçlü, kaliteli, kapsama alanı sık sağlıklı ve güçlü çimlenme oluşturmaktır. Hydroseeding yeteneğinin üstün ve benzersiz özellikleri aşağıda anlatılmıştır.   

Etkin Maaliyet
Hydroseeding diğer tüm ekim yöntemlerinden çok daha ekonomiktir. Kullanım amacı ne olursa olsun alternatifsiz ve rekabet edilemez bir teknolojidir. 

Kalite
Hydroseeding kendi yeteneğiyle tohumun gösterdiği tüm karakter özelliklerini barındırarak çimlenme gerçekleştirmektedir. Yüksek kök kalitesine sahip bitkileri oluşturan bu yöntem, güçlü köklere sahip, güçlü bitkiler oluşturarak kalite anlayışını yükseltmektedir.                   
   
Kapsama
Hydroseeding, eşit dağılım sağladığı yüzeylerde sık bitki çıkışlarıyla üstün toprak kapsama özelliğini kanıtlamıştır.

Erozyon Kontrol
Erozyon kontrol çalışmalarında alternatifsiz bir tercihtir. Malçın tüm yüzeylere yapıştırıcı ve toprak düzenleyici polimerlerle tohuma çimlenme yatağı hazırlaması için yapışması ve geliştirilmiş üstün uzun ömürlü malçların kullanılmasıyla tam kontrol sağlaması etkinliğini ortaya koymaktadır. Tohuma çimlenebileceği her türlü ortamı, toprak yüzeyi isteği gözetmeksizin sunan bu teknoloji , tam erozyon kontrol çalışmalarında başarıyla kullanılmaktadır.
   
Çok Yönlü Kullanım
Zaman içersinde   kendinide yenileyen bu teknoloji peyzaj yeşillendirme, arazi ıslahı, maden rehabilitasyon, yanmış ormanlık alanların rehabilitasyonu, tozla mücadele, çöp örtüsü, golf-futbol sahaları, mera ekimi-ıslahı, erozyonla mücadele, nehir ıslahı, yağmur suyu kontrol, çamur kontrol, taşkın kontrol vb. alanlarda kendine büyük sektörler oluşturmuştur.   

Sağlık
Hydoseeding uygulamaları tohum için en ideal mikro ortamların hazırlayıcısıdır.Doğal olarak tohumlarda steril bir şekilde çimlenip, sağlıklı bitkiler. Güçlü kök sistemine sahip bu bitkiler tüm çevresel baskılara daha dayanıklı bitkilerdir.   

Emek
Yüzlerce insan gücünün 1 günde çalışarak yapabildiği işleri bir makine bir günde bitirebilir. Günde 50.000m2 alandan bir ayda 1,500,000m2 gibi inanılmaz bir alan tohumlanabilir.     

Güvenlik
Hydroseeding uygulamaları tamamen biyolojik malzemelerden oluşan çevresine hiçbir zararlı etkisi yada kokusu bulunmayan çalışmalardır. İnsana, hayvana bitkilere hiçbir zararı yoktur. Doğada %100 çözünerek geride tortu kalıntı bırakmaz. Toksin değildir.
   
Hız
Hydroseeding uygulamaları jet çimlenme olarak da tanımlanabilir. Üçgül gibi türler 72 saat dolmadan çimlendiği gibi öncül çimler olan lolium lar 4 gün dolmadan çimlenmeye başlamaktadır. Buda çalışmalara hem hız hem de yamaç istikrarı sağlamaktadır. 

Su
Hydroseeding yeteneği, kendi ağırlığının 13-20 katına kadar su tutma yeteneğine sahiptir. Üstün geliştirilmiş malçlar, su tutucu polimerlerle kullanıldığında bu kapasite çok daha artmaktadır. Toprak yüzeyinden buharlaşmayla oluşan su kaybını engellediği için geleneksel ekim yöntemlerine oranla büyük ölçüde su tasarrufu sağlamaktadır. Suyu miktar olarak az kullandığı gibi sulama peryotlarınıda düşürmektedir.


« Diğer Sorular